شیر کشویی (گیت ولو Gate Vavle)

انواع شیر های کشویی

شیر کشویی (گیت ولو Gate Vavle)

شیر کشویی  (گیت ولو Gate Vavle) ( شیر دروازه ای ) ، شیرهایی هستند که برای قطع و وصل جریان سیال مورد استفاده قرار می گیرند. یا کاملا باز هستند و یا به طور کامل بسته می باشند. دیسک شیرهای کشویی در زمانی که شیر به طور کامل باز است از مسیر خارج می شوند و در بونت شیر قرار می گیرند.

در واقع در شیر کشویی (گیت ولو Gate Vavle) ( شیر دروازه ای ) ، هنگام باز بودن، سیال از مسیری عبور می­کند که از نظر ابعاد و اندازه با سایز خط یکسان می باشد. قابل ذکر است که اگر از شیرهای کشویی (گیت ولو Gate Vavle)  ، برای تنظیم جریان استفاده شود، به دلیل آنکه هنگامی که جریان به دیسک شیر برخورد می­کند ارتعاشات درون دیسک شروع شده و علاوه بر آن باعث ایجاد سایش و فرسایش درون دیسک می شود. در نتیجه هرگز نباید از شیر کشویی ( شیر دروازه ای ) برای تنظیم جریان استفاده کرد. در این مدل از شیر باید دقت کرد که چه در زمان نگه داری در انبار و چه در زمان بسته بودن شیر بر روی خط، هرگز نباید شیر در وضعیت نزدیک به حالت بسته باشد.

شیر فلکه کشویی ، شیرکشویی ، شیر دروازه ای ، گیت ولو

کاربرد شیر کشویی

از شیر کشویی چدنی برای قطع و صل جریان استفاده می شود. شیر کشویی چدنی برای سیالاتی چون آب خام ، آب آشامیدنی ، فاضلاب ، روغن ، هوای فشرده و تمامی گازهای خنثی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از شیر کشویی در خطوط انتقال بعنوان کنترل کننده جریان ، مجاز نبوده و باید در حالت کاملا باز ویا کاملا بسته مورد استفاده قرار گیرند در جهت انتقال آب سرد و گرم فشار قوی در تاسیسات موتورخانه ها،کارخانجات،نیروگاهها و صنایع نفت استفاده می شود. محدوده کاربرد شیرفلکه کشویی چدنی در تأسیسات آبرسانی و آب گرم تا ۸۰ درجه سانتی گراد بالای صفر میباشد. شیر فلکه ها از لحاظ سایز و نوع عملکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

شیر فلکه کشویی چدنی در همه تاسیسات آب رسانی از جمله آب آشامیدنی و سیالات غیر خورنده به کار برده می شود. شیر فلکه کشویی چدنی در حالت باز، آشفتگی كمی را نسبت به سایر شیرهای قطع و وصلی در مسیر ایجاد می کند . همچنین افت فشار ایجادی آنها قابل توجه نیست ، ضمن اینکه در وضعیت کاملا بسته به خوبی می تواند از عبور جریان جلوگیری كند.